شکر ایران ایرانی دادگاه استفاده انگلیسی

شکر: ایران ایرانی دادگاه استفاده انگلیسی قوه قضائیه اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی مهاجرت به پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال خانمانه شدن است

به گفته محققان، شواهد و قرائن نشان می‌دهد که مهاجرت، در حال زنانه‌شدن هست، به‌طوری‌که امروزه حدود نیمی از مهاجران را زنان تشکیل می‌دهند. این عنوان به وسیله محقق

مهاجرت به پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال خانمانه شدن است

مهاجرت به پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال خانمانه شدن است

عبارات مهم : ایران

به گفته محققان، شواهد و قرائن نشان می دهد که مهاجرت، در حال خانمانه شدن هست، به طوری که امروزه حدود نیمی از مهاجران را زنان تشکیل می دهند. این عنوان به وسیله محققان کشورمان مورد موشکافی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، این عنوان که زنان در طول تاریخ در جریان مهاجرت­ ها و تصمیم گیری های مربوط به آن حضور داشته اند، واقعیتی است که اغلب مغفول مانده هست. در بعضی موارد، هرچند زنان ظاهراً حضور ندارند و ما زنان را رسماً در جایگاه تصمیم گیرنده نمی ­بینیم، ولی درواقع رهبران پشت پرده، آنان هستند. بنابراین، تصویر عمیقاً شکل­ گرفته در باب زنان به عنوان افرادی بی ­تحرک و تابع منزل و خانواده، مطلقاً تصویر درستی بالاخص در بحث مهاجرت نیست! بر اساس آمارهایی که محققان ارائه داده اند، در دوره سال ­های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰، بیش از ۴۴ درصد مهاجران جابه­ جاشده بین استان­ های کشور را زنان تشکیل داده ­اند. در سال ۱۳۸۵ حدود ۷۲ درصد از زنان مهاجر در کل کشور به علت پیروی از خانوار جابه­ جا شده است ­اند که این رقم در سال ۱۳۹۰ حدود ۶۹ درصد بوده هست. طبق این آمارها، واردشدگان به استان پایتخت کشور عزیزمان ایران بیشترین نسبت مهاجران تبعی کل کشور در دو سرشماری یادشده را تشکیل می­ دهند.

درواقع، استان پایتخت کشور عزیزمان ایران از سویی بالاترین سهم در پذیرش مهاجران تبعی را داشته و از سوی دیگر نخستین مقصد مهاجرتی زنان بوده است.به منظور بررسی و کاوش زیاد این موضوع، محققانی از دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در پژوهشی کاربردی تلاش کرده اند نقش زنان را در فرایند تصمیم گیری مهاجرت خانوادگی به استان پایتخت کشور عزیزمان ایران به شکلی علمی مورد ارزیابی قرار دهند.

مهاجرت به پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال خانمانه شدن است

در این پژوهش، از تکنیک پیمایش استفاده شده است و در آن، تعداد ۵۰۰ نفر از زنان مهاجر متأهل در شهرهای پایتخت کشور عزیزمان ایران و ملارد با ابزار پرسش­نامه مورد بررسی واقع شده است اند.

نتایج این بررسی ها نشان می دهد که رضایت از مبدأ مهاجرت با میزان همکاری زنان در فرایند تصمیم ­گیری مهاجرت خانوادگی به استان پایتخت کشور عزیزمان ایران رابطه منفی و معنادار دارد. این بدان معنی است که هرچه زنان نارضایتی بیشتری از محل زندگی اولیه خود داشته اند، میزان مهاجرت آن ها به سمت تهران، روند بیشتری را به خود تخصیص داده شده است داده است.

به گفته محققان، شواهد و قرائن نشان می‌دهد که مهاجرت، در حال زنانه‌شدن هست، به‌طوری‌که امروزه حدود نیمی از مهاجران را زنان تشکیل می‌دهند. این عنوان به وسیله محقق

بر اساس این یافته ها، قدرت زنان در خانواده با میزان همکاری آنان در فرایند تصمیم گیری مهاجرت خانوادگی رابطه مثبت و معنادار داشته هست. همچنین، نتایج، گویای آن است که همکاری زنان در تصمیم­ گیری مهاجرت­ های زن محور در مقایسه با مهاجرت ­های شوهرمحور و نیز مهاجرت­ های فرزندمحور، تفاوت معناداری به نفع مهاجرت ­های نوع اول دارد.

سراج الدین محمودیانی، محقق جمعیت شناسی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران و همکارش در این پژوهش می گویند: «علاوه بر این ها، سطح تحصیلات زنان از متغیرهای تأثیرگذار بر همکاری آنان در جریان مهاجرت است و درمجموع، نتیجه های گویای آن است که ویژگی­ های فردی زنان در مقایسه با مشخصات شوهرانشان در جریان مهاجرت ­های خانوادگی اهمیت بیشتری دارند. درواقع، نتیجه های این پژوهش از آن حکایت دارند که زنان، همکاری نسبتاً بالایی در فرایند تصمیم­ گیری مهاجرت خانوادگی دارند».

این محققان می افزایند: «یافته ­های ما نشان می دهد که زنان، مهاجرت خانوادگی را راهبردی جهت تحقق خواسته ­های فردی و خانوادگی می­ بینند. رهایی از محدودیت ­های اجتماعی و فرهنگی مبدأ، اصلاح اوضاع اقتصادی خانواده و تأمین آینده ­ای بهتر جهت فرزندان، کارکردهای مهاجرت خانوادگی از نگاه زنان هست. لذا انتظار می ­رود با ادامه روند اصلاح اوضاع اجتماعی زنان، همکاری آنان در مهاجرت ­های خانوادگی زیاد کردن یابد».

مهاجرت به پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال خانمانه شدن است

محمودیانی و همکارش که نتیجه های پژوهش خود را در نشریه «زن در توسعه و سیاست» منتشر کرده اند، اعتقاد دارند: «با عنایت به این که تحصیلات و زمینه ارتباطات با مقصد، از متغیرهای تأثیرگذار و معنادار بر همکاری زنان در جریان مهاجرت بوده هست، باید گفت زنان ایرانی که امروزه تحصیلات بالاتری کسب کرده ­اند، به واسطه همین تحصیلات دانشگاهی، سرمایه اجتماعی و ارتباطات قوی­تری با شهرهای بزرگ ازجمله پایتخت کشور عزیزمان ایران دارند و حتی در بعضی موارد پیشگام­ اند. بعد انتظار می رود که زیاد کردن همکاری زنان در جریان مهاجرت خانوادگی نیرومند تر نیز ­شود. بی­ تردید، ورود زنان به شهرهای بزرگ به عوض کردن در سبک رفتاری و زندگی آن ها می­ انجامد و مطالعات آتی می ­توانند بر این حوزه­ ها تمرکز کنند».

گفتنی هست، نشریه «زن در توسعه و سیاست» که وابسته به مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران هست، نخستین فصلنامه دانشگاهی راجع به پرسشها زنان است که به طرح مباحث اجتماعی، رفتاری، اقتصادی و سیاسی مربوط به زنان کشور عزیزمان ایران می پردازد.

به گفته محققان، شواهد و قرائن نشان می‌دهد که مهاجرت، در حال زنانه‌شدن هست، به‌طوری‌که امروزه حدود نیمی از مهاجران را زنان تشکیل می‌دهند. این عنوان به وسیله محقق

واژه های کلیدی: ایران | مهاجرت | همکاری | ایرانی | مهاجرت | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog